Kamery z Politechniki Krakowskiej w Szpitalu im. Jana Pawła II w Krakowie

Kamery

Kamery termowizyjne Politechniki Krakowskiej stanęły w Krakowskim Szpitalu Specjalistycznym im. Jana Pawła II – w uruchomionym właśnie punkcie triażu, czyli wstępnej oceny medycznej nowych pacjentów. Służą do pomiaru temperatury z bezpiecznej odległości. Zanim użyczone przez uczelnię kamery trafiły do szpitala, przetestowali je eksperci z Małopolskiego Centrum Budownictwa Energooszczędnego, Wydziału Inżynierii Lądowej i FutureLab PK. 

Specjalne stanowiska z kamerami termowizyjnymi zostały przygotowane przy współpracy lekarzy szpitala i pracowników PK. Na co dzień kamery termowizyjne służą naukowcom i studentom PK do prowadzenia badań i ekspertyz naukowych oraz kształcenia. Teraz, w czasie walki z koronawirusem, pomogą personelowi medycznemu przy pierwszym kontakcie z pacjentem. – Dzięki kamerom termowizyjnym możemy szybko i bezpiecznie ocenić czy zgłasza się do nas pacjent z gorączką, która jest jednym z najważniejszych objawów infekcji koronawirusem. Po tej wstępnej ocenie możemy skierować pacjenta na właściwą ścieżkę przyjęcia do szpitala – mówi dr hab. med. Andrzej Gackowski ze Szpitala JPII. – Do tej pory pielęgniarki używały termometrów dousznych, teraz pomiaru temperatury możemy dokonać z bezpiecznej odległości. Dzięki zastosowaniu kamer z Politechniki zmniejszamy ryzyko infekcji personelu – dodaje.

Zanim użyczone przez uczelnię kamery trafiły do szpitala, przetestowali je eksperci z Małopolskiego Centrum Budownictwa Energooszczędnego, Wydziału Inżynierii Lądowej i FutureLab PK. Specjaliści przygotowali wytyczne dla stworzenia stanowisk do termowizyjnego pomiaru temperatury, a w szpitalu sprzęt został jeszcze skalibrowany na potrzeby nowej izby przyjęć. Przez tydzień kamery były testowane przez personel medyczny Szpitala im. Jana Pawła II. Teraz punkt bezpiecznego pomiaru temperatury już działa, badając codziennie kilkudziesięciu nowych pacjentów.

Kamery termowizyjne na potrzeby ewentualnego wsparcia szpitali udostępniło kilka jednostek PK z różnych wydziałów, m.in.: Wydziału Inżynierii i Technologii Chemicznej, Wydziału Inżynierii Środowiska i Energetyki, Wydziału Inżynierii Lądowej, Wydziału Mechanicznego, Wydziału Architektury, a także Małopolskie Centrum Budownictwa Energooszczędnego.